Tyrkia har ratifisert ILOs åtte kjernekonvensjoner. Likevel klarer ikke staten å oppfylle konvensjonene, fastslår ITUC (International Trade Union Confederation) i ny rapport. Flere tiltak må til.
Et vedvarende problem er at tyrkiske myndigheter legger alvorlige restriksjoner på fagforeningsretten. Det er særlig ansatte i den offentlige sektor som berøres. Fagforente opplever dessuten at de ikke får den beskyttelsen mot diskriminering som de rettmessig har krav på og at deres streikerett er sterkt begrenset.
Kvinner opplever fortsatt forskjellsbehandling i arbeidslivet. Selv om kvinner og menn ved tyrkisk lov er likestilt, henvises kvinnene til de dårligst betalte jobbene, spesielt i privatsektoren. Diskriminering av kvinner skjer i lønnsbetaling, ansettelser og oppsigelser.
Et annet vedvarende problem er barnearbeid. Dette til tross for forbedrende tiltak de siste årene. Statistikker viser at rundt 764 000 barn mellom 12 og 17 år er i arbeid, primært i jordbrukssektoren, industrien og andre småjobber. Et stort antall gatebarn arbeider som gateselgere.
Tvangsarbeid er et utbredt problem i Tyrkia. Det er særlig kvinner som utsettes for trafficking, og barn tvinges til å tigge.
Les mer/a>