Initiativ for etisk handel

3 millioner barnearbeidere

Mexico bryter ILOs kjernekonvensjoner, melder rapport

11. februar lanserte International Trade Union Confederation (ITUC) en rapport om arbeiderrettigheter i Mexico. Landet har kun ratifisert seks av ILOs åtte kjernekonvensjoner. Rapporten viser brudd på flere konvensjoner. 

Myndigheter legger alvorlige restriksjoner på fagforeningsretten hos arbeiderne. Det er flere eksempler på at de blander seg inn i fagforeningssaker. ILO har flere ganger oppfordret meksikanske myndigheter til å endre lovgivningen som gjelder arbeidernes streikerett.

Landets lovgivning mot diskriminering håndheves ikke godt nok, og det er fortsatt store lønnsforskjeller mellom kvinner og menn. Trakassering på arbeidsplassen er vanlig praksis, men staten gjør lite med problemet.

Offisielle statistikker viser at det finnes minst 3 millioner barnearbeidere mellom 6 og 14 år i Mexico. Rapporten fokuserer på det store antall barn som dropper ut av skolen. Det finnes få skoletilbud på andre språk enn spansk, og barn fra urbefolkningen rammes spesielt hardt.  

Tvangsarbeid er omfattende, og urbefolkningen er mest utsatt.    

http://www.ituc-csi.org/spip.php?article1804