- Vi ser at smykkeindustrien er utsatt. Etterspørselen faller og produsentene som er fokusert på billigst pris flytter til områder med lavere lønn og produksjonskostnader, sier Birgit Løitegaard, eier og designsjef i Arts & Crafts.
Flytter ikke etter
Det norske designfirmaet har ingen planer om å flytte etter.
- Vi er ikke ute etter den billigste arbeidskraften.
Tålmodige arbeidere produserer emballasje for Arts & Crafts. Bedriften mener langsiktig samarbeid er viktig for både kvalitet og arbeidsforhold. Foto: Arts & Crafts
Vi tror at det er gjennom kvalitet i produksjonen, ved å lage de beste smykkene og ved størst
mulig innovasjon at vi bidrar til forbedringer i Kina. Langsiktige relasjoner med produsenter er også viktige.
Vi har samarbeidet med noen av de samme produsentene i Kina i ti år og fortsetter med det, sier Birgit Løitegaard i Arts & Crafts.
Arts & Crafts har også retningslinjer for etisk handel, og er medlem i Initiativ for etisk handel (IEH).
- For oss er det viktig å bidra til at varene er produsert under forsvarlige forhold. Vi har delvis kartlagt leverandørkjeden vår, og jobber både med kompetansebygging av leverandører og med å identifisere behovet for forbedringstiltak i Kina. Både her hjemme og i Kina, sender vi ansatte på IEHs kurs i etiske handel, sier Løitegaard.