Krav til etisk handel i forsvarssektoren trer i kraft 1. mai i år.
- Det skal ikke råde tvil om at det stilles etiske krav til handel med Forsvaret. Jeg er derfor glad for at kravet nå er innarbeidet i Forsvarets eget anskaffelsesregelverk, sier statsråd Grete Faremo på Regjeringen.no.
Følger anbefalinger i IEH-veileder
Kravene Forsvaret stiller innebærer blant annet forbud mot barne-, tvangs- og slavearbeid, samt diskriminering. Det stilles også krav om rett til fagorganisering og til kollektive forhandlinger. Alt i tråd med ILOs konvensjoner. Bestemmelsene er i tråd med anbefalinger i veilederen "Etiske krav i offentlige anskaffelser". Veilederen ble utformet av IEH på oppdrag fra norske myndigheter.
- Offentlig sektor er Norges største forbruker av varer og tjenester. Å stille krav til etisk handel er det mest virkningsfulle norske myndigheter gjør for å få norsk næringsliv til faktisk å ivareta samfunnsansvar i egen leverandørkjede. Når det offentlige stiller etiske krav, må leverandører følge opp. Det betyr at de må ha systemer for å vite hvor varene er laget, og under hvilke arbeidsforhold. Etisk handel i offentlig sektor er nybrottsarbeid internasjonalt, med noen få foregangsaktører i land som Sverige og Nederland, understreker Paulsrud.
Norge har også noen få aktører som ligger langt fremme, som for eksempel Bærum kommune og Helse Sør-Øst. IEH opplever generelt at offentlig sektor generelt henger etter når det gjelder å ta etiske krav i bruk.
Kan handel med forsvarsmateriell være etisk?
Det kan diskuteres, rent prinsipielt, om handel med forsvarsmateriell som senere brukes i krigføring, kan være "etisk".
- Dette er en høyst relevant problemstilling. Men her er det viktig å holde tunga rett i munnen. Når vi snakker om etisk handel i denne sammenheng, dreier det seg om forsvarlige arbeidsforhold der varer blir laget. Uavhengig av hva uniformen skal brukes til, blir det feil om syersken i Bangladesh må betale med egen helse og sikkerhet for å sy den sammen, sier rådgiver for offentlig sektor i IEH, Magne Paulsrud.
Paulsrud understreket at Forsvarets leverandører mest sannsynlig får et stort behov for veiledning når bestemmelsene trer i kraft.
- Vi stiller gjerne opp, og håper vi får til et samarbeid med Forsvarets Logistikorganisasjon (FLO) om oppfølging, avslutter han.
Forsidefoto: Framtiden i våre hender (rapportforside desember 2009)